Staż to jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie ścieżki kariery. Jednak wielu młodych ludzi ma obawy związane z niepewnością względem jakości swoich kompetencji, co skutkuje w dalszej perspektywie brakiem cennego doświadczenia, a tym bardziej perspektyw rozwoju zawodowego. Pracodawcy również nie pozostają bez obaw – każdy stażysta potrzebuje swoistego mentora, który towarzyszyć będzie mu w codziennych obowiązkach, a to wymaga czasu i zaangażowania. Co więcej, nigdy nie ma pewności, że czas poświęcony na naukę stażysty, zaowocuje podjęciem z nim stosunku pracy. Czy zatem staż może przynieść firmie realne korzyści, a dla młodej osoby być początkiem błyskawicznej kariery?
Dlaczego firmy zatrudniają stażystów?
Młodzi ludzie, dla których ważne jest zdobycie doświadczenia zawodowego, wyróżniają się pracowitością i świeżym spojrzeniem na wiele aspektów, związanych z przedmiotem działalności. Wraz ze wstąpieniem do firmy, wnoszą do niej także swoje pomysły, kreatywność i świadomość współczesnych trendów. To szczególnie ważne w przedsiębiorstwach, w których dominują osoby ze starszych pokoleń.
Ponadto, oferta stażu czy praktyki zawodowej to okazja do rekrutacji najbardziej ambitnych i zaangażowanych studentów czy absolwentów, którzy są jeszcze na wczesnych etapach rozwoju zawodowego. Dla wielu firm to idealna droga do tego, by po stażu zyskać wykwalifikowanego i lojalnego pracownika.
Korzyści wynikające ze stażu
1. Doświadczenie zawodowe
Staż to świetna okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, a ponadto poznania specyfiki zawodu czy danej branży. Dzięki temu młoda osoba nabywa pewności siebie, a to zapewnia jej szersze perspektywy w przyszłości.
2. Portfolio
Obecność w CV informacji o odbytym stażu jest dużym plusem i pomoże wyróżnić się spośród innych potencjalnych kandydatów podczas ubiegania się o pracę. W niektórych branżach to także okazja na stworzenie swojego portfolio, które w przyszłości może okazać się niezbędne podczas rekrutacji.
3. Zatrudnienie po stażu
Staż wymaga poświęcenia czasu przez pracowników firmy i zaangażowania włożonego w proces szkolenia. Właśnie dlatego, by nie marnować tych zasobów i szansy na zatrudnienie młodej i już wstępnie wyszkolonej osoby, bardzo często staż kończy się propozycją dalszej współpracy.
4. Networking
Staż to niepowtarzalna okazja poznania profesjonalistów, uzyskania cennych porad i nawiązania z nimi kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości.
Staż a kariera zawodowa
W dzisiejszym świecie absolwentom uczelni wyższych nie wystarczy już posiadanie zaświadczenia o ukończeniu studiów, aby otrzymywać oferty pracy. Chcąc rozpocząć karierę, posiadanie doświadczenia zawodowego w wielu branżach jest bardziej cenne niż wyniki egzaminów. A doświadczenie to zapewnia odbycie stażu, który jest dodatkowo sposobem na wyróżnienie się spośród innych kandydatów podczas ubiegania się o pracę, ale także świetną okazją do zrozumienia specyfiki wybranego zawodu w praktyce. Często pomyślnie zakończony staż kończy się ofertą pracy w firmie, ale nawet jeśli nie, to wciąż i pracodawca, i stażysta pozostają z cennym doświadczeniem!
Dowiedz się więcej na: https://kooperacja.szczecin.eu/praca-i-praktyka/praca/